top of page

Group

Public·175 members

Kosova U19 Sllovenia U19 drejtpërdrejt live 14.11.2023 Transmetim i drejtpërdrejtë


12 sht 2023 — ... U19 dhe U21). i ka kërkuar zyrtarit të UEFAs që të ishte sa më iGRUPI ... Praga ka[SOT#] Polonia U21 Kosova U21 drejtpërdrejt live 08/09/2023 ...


Është Mazllum Xërxa. Një protagonist unikal: ai është në 11- shen themeluese të Kombëtares së Shqipërisë më 1936 së bashku me Lushtën dhe Kryeziun, por është edhe në 11-shen themeluese të Përfaqësueses së Kosovës më 1942-shin. Ky është i vetmi shqiptar themelues i dy Kombëtareve, Shqipëri dhe Kosovë! Më pat mbetur në mendje ndërkaq, aktori i madh Bekim Fehmiu, i cili vite më parë në një transmetim në “TVSH”, tha se nëna e tij ishte nga familja Xërxa. Pata menduar: “Mos është një afërm i ngushtë i tij futbollisti Mazllum Xërxa”, për të cilin teksa e studioja në foton ku ai ka dalë me kostum civil me Vllazninë në Prizren, para ndeshjes së vitit 1942, më ngjasonte jo pak me Bekim Fehmiun, saqë për një çast më dukej se mund të ishte daja i aktorit të madh? E për Xërxën më kishte folur miku im dhe i familjes, i paharrueshmi prof. Kosova U17 Kroacia U17 transmetim i drejtpërdrejtë 2022 Turqia U19 Shqipëria U19 shiko live 14/10/2023 8 tetor, 2019 14 tet 2023 — [[[HD LIVE===]]+++] Valmieras Partizani 2022 10.08.2023 [HD LIVE#] Kosova Zvicra ... Është një zbulim, që ndërkaq i bën një nder befasues Shkodrës sportive, e cila ia paska blatuar hapat e parë të futbollit edhe Lushtës e Kryeziut të Sport Klub Tiranës, Juventusit, Romës! … Ky është shkrimi dhe rishkrimi i vazhdueshëm i historisë, që përherë të shpalos të reja. RAMADAN VRANIQI I KOSOVËS – STAF I JUGOSLLAVISË NË TIRANËN 1967. Shkruan Fadil Hoxha: “…Në konvikt ka pasur futbollistë të mirë: Riza Lushta, Mazllum Xërxa, Skender Gjinali, Naim Kryeziu…”. Deri më sot këtë askush nuk e ka ditur. Është një lloj përmbysjeje e hollësive historike, sidomos për më të mëdhenjtë tanë, Lushtën e Kryeziun, për të cilët deri më sot dinim se e kanë filluar futbollin vetëm në Tiranë. Dhe kurrë nuk ma kishte marrë mendja se prej udhëheqësit apo figurës më të madhe të Kosovës së periudhës, e pakta deri andej nga 1988- ta, po dhe të nënpresidentit të Jugosllavisë Fadil Hoxha, do të më dilte ky përcaktim dhe kjo e dhënë historike për katër futbollistët më të famshëm të Kosovës së para e gjatë Luftës së Dytë Botërore – personazhe të spikatura të shkrimeve e librave të mi. Mustafa Merlika Kruja dhe kumtimi i Ministrit të Arsimit për pagëzimin e shkollave dhe rrugëve me emna patriotësh. 21. 00: Lidhje me Theatrin Savoia, transmetim i zhvillimit të Mbrambjes artistike”. Cilët mund të kenë qenë radiokronistët? Tejet interesante për t’u hulumtuar edhe këto themelime të jashtëzakonshme në sferën e gazetarisë së folur në Shqipëri mbas sensacionit po të rangut europian, të transmetimit të drejtpërdrejtë për herë të parë në histori të ndeshjes së shtatorit 1938, SK Tirana – Iraklis e Kavallës 7-0, prej Anton Mazrekut. Më 14 qershor 1942 Naim Kryeziu bëhet kampion i Italisë me klubin Roma, duke qenë titullar i palëvizshëm i 11-shes së saj. Më 28 qershor 1942 Riza Lushta me 3 golat e tij të pandalshëm i jep finalen dhe Kupën e Italisë Juventusit përballë Milanit në 4-1-shin famëmadh që ishte e tëra vepër e tij. Por në Itali luajnë edhe Loro Boriçi e Sllave Llambi. Loro Boriçi luan si “half”, me Lacion e Romës. Sllave Llambi me Fanfulla-n, ndërsa Lushta si Lushta! Në vitin e tij të madh 1942 kur arrin në 15 gola të tij juventinë, dhe një vit më vonë kryeshënuesi më i mirë i Serisë A për lojtarët e huaj: 17 gola duke qenë thuajse në një vijë me Piola-n (21) – më i miri i botës! Qysh atëherë ADN-ja e futbollit shqiptar… Ndërsa në Tiranë themelohej kombëtarja e Kosovës së tyre. Dhe pjesë e saj një tjetër emër, krejt i shquar në origjinalitetin e rolit të tij. Ramadan Sokoli, sepse Xërxa kishte jetuar në shtëpinë e tij në Shkodër. Duhej të vinte viti 2011 dhe Bekim Fehmiu të botonte librin e tij biografik, “E shkëlqyeshme dhe e tmerrshme”, në vëllimin e parë të të cilit e ka personazh jo të rrallë pikërisht dajën e tij, protagonistin tonë të këtushëm me emrin Mazllum Xërxa. Ishujt Faroe U17 Kosova U17 drejtpërdrejt live 09.11.2023 5 ditë më parë — 3 ditë më parë — Kosova U17 Kroacia U17 transmetim i drejtpërdrejtë 3 nëntor 2023 Sot. 17 tet Anglia, Kroacia dhe Ishujt Faroe. Kosovo U19 W v Slovenia U19 W LIVE 14. 11. 2023 Follow Kosovo U19 W v Slovenia U19 W 14. 11. 2023 live - livescore, H2H stats, latest results and more information on Flashscore. P. SH., Këshilltari Epror, Vasil Alarupi, paraqiten te Jacomoni, ku janë të pranishëm edhe kryeministri Mustafa Merlika Kruja, Ministri i Tokave të Lirueme, Ekrem bej Vlora, Këshilltari i Përhershëm i Partisë Fashiste Shqiptare, Lugini, z,. Bllaca e z. Fortuzi. Më pas dreka e dhënë për të dyja skuadrat nga Bashkia e Tiranës në prani të Ministrit të Tokave të Lirueme, Ekrem bej Vlora, organizatori kryesor i këtij themelimi. Anglia U17 Kosova U17 drejtpërdrejt 06.11.2023 8 ditë më parë — Turqia U19 Shqipëria U19 shiko live 14/10/2023 8 tetor, 2019 14 tet 2023 — [HD LIVE#] Kosova Zvicra transmetim i drejtpërdrejtë 9 shtat 30 ... Kosovo U19(w) vs Slovenia (w) U19 14.11.2023 - Football pas 8 orësh — 2023: football match overview & live update. On Tuesday 14.11.2023 at 11:00, a football match between Kosovo U19(w) (Kosovo) and Slovenia ( ... Kosovo U19(w) vs Slovenia (w) U19 live score,prediction() Kosovo U19(w) vs Slovenia (w) U19 live score (and video online live stream) starts on 2023/11/14 at 03:00:00 UTC time in U19 Women's Championship. Prej asaj 11-she të Pasluftës do të dilte edhe vetë kryetari i Lidhjes së Futbollit të Kosovës – organizatori i shquar edhe në këtë fushë, Ramadan Vraniqi. Pasi në këto vite ‘40 kishte qenë “strategu mesfushor” i futbollit të Kosovës dhe më pas “organizatori, përgjegjësi, kapiteni, madje jo rrallë dhe trajneri i bashkëlojtarëve në fushë”, siç ka përcaktuar për te gazetari i shquar sportiv, Gani Ajeti. Do të vinin kohëra edhe më paradoksale kur pjesëtari i asaj 11-she të 1942-shit, Ramadan Vraniqi, pas 25 vjetëve, më 14 maj 1967, do të mund të ndodhej në stadiumin kombëtar “Qemal Stafa” si pjesë e drejtuesve të kombëtares së Jugosllavisë në ndeshjen kundër Shqipërisë për Kampionatin Europian! Ai dëshironte një shëtitje në rrugë të Tiranës, pa menduar fort se do të ndiqej. Kosovo U19 vs Slovenia U19 live score, H2H and lineups Kosovo U19 Slovenia U19 live score (and video online live stream) starts on 13 Nov 2023 at 11:00 UTC time in U19 UEFA European Championship, W, Q, R1, ...


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...
bottom of page