top of page

2024 Grammy Award Winners: Full List




Congrats to Victoria Monét, Miley Cyrus, SZA, Taylor Swift, and Billie Eilish, who were among the big list of winners at last night's Grammy Awards.


via THR:


Taylor Swift won album of the year for Midnights, making her the first person to win that category four times. Earlier in the show, Swift won best pop vocal album and took the opportunity to announce her new album in her acceptance speech. (Harry Styles’ Harry’s House won the award last year. See all of the past album of the year winners here.)


“What Was I Made For?” from Barbie, written Billie Eilish O’Connell and Finneas O’Connell, was named song of the year, after having taken home the Grammy for best song written for visual media during the Premiere Ceremony.


Victoria Monét was named best new artist.


Miley Cyrus accepted the award for best pop solo performance for her hit “Flowers,” marking her first-ever Grammy win. She won her second Grammy later in the show, for record of the year.


Karol G won best música urbana album for MAÑANA SERÁ BONITO, and SZA won best R&B song for “Snooze.” During the Premiere Ceremony SZA won the Grammy for best pop duo/group performance for “Ghost In The Machine,” with Phoebe Bridgers, as well as the award for best progressive R&B album for SOS.


The show also featured a slew of performers, including Billy Joel, Miley Cyrus, U2, Burna Boy, Luke Combs, Billie Eilish, Dua Lipa, Olivia Rodrigo, Joni Mitchell and Travis Scott, among others. Jay-Z accepted the Dr. Dre Global Impact Award, criticizing the Recording Academy in his speech.


The 2024 Grammys aired live on CBS and streaming on Paramount+ (live and on demand for Paramount+ with Showtime subscribers). Trevor Noah returned as host for a fourth consecutive year. The ceremony took place at Crypto.com Arena.


Meanwhile, the 2024 Grammy Premiere Ceremony, held at the Peacock Theater, was hosted by Justin Tranter. Kicking off the show, J. Ivy, Pentatonix, Jordin Sparks, Larkin Poe and Sheila E. took to the stage to perform “Let’s Go Crazy” by Prince.


“I am thrilled to stand before you incredible geniuses that create the heartbeat of our industry today,” Tranter said during his opening monologue. “We’re not just celebrating notes and melodies. We’re honoring the driving force behind those creations.”


Early Grammy winners include Barbie the Album for best compilation soundtrack for visual media. Oppenheimer also won the award for best score soundtrack for visual media.


The Beatles took home their first Grammy in nearly 30 years for best music video for “I’m Only Sleeping.” The group last won at the 39th awards ceremony in 1997.


For best country song and best country solo performance, Chris Stapleton won both awards for “White Horse” during the Premiere Ceremony.


Killer Mike won big in the rap category, scoring the awards for best rap song and best rap performance for “Scientists & Engineers,” and best rap album for Michael (before the live broadcast, he was detained for a physical altercation). Lil Durk and J. Cole won the Grammy for best melodic rap performance for “All My Life,” and Victoria Monét won for best R&B album for Jaguar II.


Tyla won best African music performance (a new category this year) for her viral hit song “Water,” and Coco Jones won her first Grammy for best R&B performance for “ICU.” Other new categories included best alternative jazz album (won by Meshell Ndegeocello) and best pop dance recording (Kylie Minogue).


The group boygenius (Julien Baker, Phoebe Bridgers and Lucy Dacus) earned their first Grammys for best rock performance for “Not Strong Enough,” as well as for best rock song. Their album The Record won for best alternative music album.


Dave Chappelle also scored his fifth comedy album Grammy for What’s In A Name?.

Michelle Obama scored her second Grammy, this time for best audio book, narration and storytelling recording for The Light We Carry: Overcoming In Uncertain Times.


For best folk album, Mitchell earned the Grammy for Joni Mitchell At Newport [Live], making it her 11th Grammy Award.


See below for the night’s full list of winners.


Album Of The Year

World Music Radio, Jon Batiste

the record, boygenius

Endless Summer Vacation, Miley Cyrus

Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd, Lana Del Rey

The Age Of Pleasure, Janelle Monáe

GUTS, Olivia Rodrigo

Midnights, Taylor Swift

SOS, SZA


Record Of The Year

“Worship,” Jon Batiste

“Not Strong Enough,” boygenius

“Flowers,” Miley Cyrus (WINNER)

“What Was I Made For?” [From The Motion Picture Barbie], Billie Eilish

“On My Mama,” Victoria Monét

“Vampire,” Olivia Rodrigo

“Anti-Hero,” Taylor Swift

“Kill Bill,” SZA


Song Of The Year

“A&W,” Jack Antonoff, Lana Del Rey & Sam Dew, songwriters (Lana Del Rey)

“Anti-Hero,” Jack Antonoff & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)

“Butterfly,” Jon Batiste & Dan Wilson, songwriters (Jon Batiste)

“Dance The Night” (From Barbie The Album), Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Dua Lipa)

“Flowers,” Miley Cyrus, Gregory Aldae Hein & Michael Pollack, songwriters (Miley Cyrus)

“Kill Bill,” Rob Bisel, Carter Lang & Solána Rowe, songwriters (SZA)

“Vampire,” Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters (Olivia Rodrigo)

“What Was I Made For?” [From The Motion Picture Barbie], Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish) (WINNER)


Best New Artist

Gracie Abrams

Fred again..

Ice Spice

Jelly Roll

Coco Jones

Noah Kahan

Victoria Monét (WINNER)

The War And Treaty


Producer Of The Year, Non-Classical

Jack Antonoff (WINNER)

Dernst “D’Mile” Emile II

Hit-Boy

Metro Boomin

Daniel Nigro


Songwriter of the Year, Non-Classical

Edgar Barrera

Jessie Jo Dillon

Shane McAnally

Theron Thomas (WINNER)

Justin Tranter


Best Pop Solo Performance

“Flowers,” Miley Cyrus (WINNER)

“Paint The Town Red,” Doja Cat

“What Was I Made For?” [From The Motion Picture Barbie], Billie Eilish

“Vampire,” Olivia Rodrigo

“Anti-Hero,” Taylor Swift


Best Pop Duo/Group Performance

“Thousand Miles,” Miley Cyrus Featuring Brandi Carlile

“Candy Necklace,” Lana Del Rey Featuring Jon Batiste

“Never Felt So Alone,” Labrinth Featuring Billie Eilish

“Karma,” Taylor Swift Featuring Ice Spice

“Ghost In The Machine,” SZA Featuring Phoebe Bridgers (WINNER)


Best Pop Vocal Album

Chemistry, Kelly Clarkson

Endless Summer Vacation, Miley Cyrus

GUTS, Olivia Rodrigo

– (Subtract), Ed Sheeran

Midnights, Taylor Swift (WINNER)


Best Dance/Electronic Recording

“Blackbox Life Recorder 21F,” Aphex Twin

“Loading,” James Blake

“Higher Than Ever Before,” Disclosure

“Strong,” Romy & Fred again..

“Rumble,” Skrillex, Fred again.. & Flowdan (WINNER)


Best Pop Dance Recording

“Baby Don’t Hurt Me,” David Guetta, Anne-Marie & Coi Leray

“Miracle,” Calvin Harris, Ellie Goulding

“Padam Padam,” Kylie Minogue (WINNER)

“One In A Million,” Bebe Rexha & David Guetta

“Rush,” Troye Sivan


Best Dance/Electronic Music Album

Playing Robots Into Heaven, James Blake

For That Beautiful Feeling, The Chemical Brothers

Actual Life 3 (January 1 – September 9 2022), Fred again.. (WINNER)

Kx5, Kx5

Quest For Fire, Skrillex


Best Rock Performance

“Sculptures Of Anything Goes,” Arctic Monkeys

“More Than A Love Song,” Black Pumas

“Not Strong Enough,” boygenius (WINNER)

“Rescued,” Foo Fighters

“Lux Æterna,” Metallica


Best Metal Performance

“Bad Man,” Disturbed

“Phantom Of The Opera,” Ghost

“72 Seasons,” Metallica (WINNER)

“Hive Mind,” Slipknot

“Jaded,” Spiritbox


Best Rock Song

“Angry,” Mick Jagger, Keith Richards & Andrew Watt, songwriters (The Rolling Stones)

“Ballad Of A Homeschooled Girl,” Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters (Olivia Rodrigo)

“Emotion Sickness,” Dean Fertita, Joshua Homme, Michael Shuman, Jon Theodore & Troy Van Leeuwen, songwriters (Queens Of The Stone Age)

“Not Strong Enough,” Julien Baker, Phoebe Bridgers & Lucy Dacus, songwriters (boygenius) (WINNER)

“Rescued,” Dave Grohl, Rami Jaffee, Nate Mendel, Chris Shiflett & Pat Smear, songwriters (Foo Fighters)


Best Rock Album

But Here We Are, Foo Fighters

Starcatcher, Greta Van Fleet

72 Seasons, Metallica

This Is Why, Paramore (WINNER)

In Times New Roman…, Queens Of The Stone Age


Best Alternative Music Performance

“Belinda Says,” Alvvays

“Body Paint,” Arctic Monkeys

“Cool About It,” boygenius

“A&W,” Lana Del Rey

“This Is Why,” Paramore (WINNER)


Best Alternative Music Album

The Car, Arctic Monkeys

The Record, boygenius (WINNER)

Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd, Lana Del Rey

Cracker Island, Gorillaz

I Inside The Old Year Dying, PJ Harvey


Best R&B Performance

“Summer Too Hot,” Chris Brown

“Back To Love,” Robert Glasper Featuring SiR & Alex Isley

“ICU,” Coco Jones (WINNER)

“How Does It Make You Feel,” Victoria Monét

“Kill Bill,” SZA


Best Traditional R&B Performance

“Simple,” Babyface Featuring Coco Jones

“Lucky.” Kenyon Dixon

“Hollywood,” Victoria Monét Featuring Earth, Wind & Fire & Hazel Monét

“Good Morning,” PJ Morton Featuring Susan Carol (WINNER)

“Love Language,” SZA


Best R&B Song

“Angel,” Halle Bailey, Theron Feemster & Coleridge Tillman, songwriters (Halle)

“Back To Love,” Darryl Andrew Farris, Riley Glasper, Robert Glasper & Alexandra Isley, songwriters (Robert Glasper Featuring SiR & Alex Isley)

“ICU,” Darhyl Camper Jr., Courtney Jones, Raymond Komba & Roy Keisha Rockette, songwriters (Coco Jones)

“On My Mama,” Dernst Emile II, Jeff Gitelman, Victoria Monét, Kyla Moscovich, Jamil Pierre & Charles Williams, songwriters (Victoria Monét)

“Snooze,” Kenny B. Edmonds, Blair Ferguson, Khris Riddick-Tynes, Solána Rowe & Leon Thomas, songwriters (SZA) (WINNER)


Best Progressive R&B Album

Since I Have A Lover, 6LACK

The Love Album: Off The Grid, Diddy

Nova, Terrace Martin And James Fauntleroy

The Age Of Pleasure, Janelle Monáe

SOS, SZA (WINNER)


Best R&B Album

Girls Night Out, Babyface

What I Didn’t Tell You (Deluxe), Coco Jones

Special Occasion, Emily King

JAGUAR II, Victoria Monét (WINNER)

CLEAR 2: SOFT LIFE EP, Summer Walker


Best Rap Performance

“The Hillbillies,” Baby Keem Featuring Kendrick Lamar

“Love Letter,” Black Thought

“Rich Flex,” Drake & 21 Savage

“SCIENTISTS & ENGINEERS,” Killer Mike Featuring André 3000, Future And Eryn Allen Kane (WINNER)

“Players,” Coi Leray


Best Melodic Rap Performance

“Sittin’ On Top Of The World,” Burna Boy Featuring 21 Savage

“Attention,” Doja Cat

“Spin Bout U,” Drake & 21 Savage

“All My Life,:” Lil Durk Featuring J. Cole (WINNER)

“Low,” SZA


Best Rap Song

“Attention,” Rogét Chahayed, Amala Zandile Dlamini & Ari Starace, songwriters (Doja Cat)

“Barbie World” [From Barbie The Album], Isis Naija Gaston, Ephrem Louis Lopez Jr. & Onika Maraj, songwriters (Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua)

“Just Wanna Rock,” Mohamad Camara, Symere Woods & Javier Mercado, songwriters (Lil Uzi Vert)

“Rich Flex,” Brytavious Chambers, Isaac “Zac” De Boni, Aubrey Graham, J. Gwin, Anderson Hernandez, Michael “Finatik” Mule & Shéyaa Bin Abraham-Joseph, songwriters (Drake & 21 Savage)

“SCIENTISTS & ENGINEERS,” Andre Benjamin, Paul Beauregard, James Blake, Michael Render, Tim Moore & Dion Wilson, songwriters (Killer Mike Featuring André 3000, Future And Eryn Allen Kane) (WINNER)


Best Rap Album

Her Loss, Drake & 21 Savage

MICHAEL, Killer Mike (WINNER)

HEROES & VILLIANS, Metro Boomin

King’s Disease III, Nas

UTOPIA, Travis Scott


Best Spoken Word Poetry Album

A-You’re Not Wrong B-They’re Not Either: The Fukc-It Pill Revisited, Queen Sheba

For Your Consideration’24 -The Album, Prentice Powell and Shawn William

Grocery Shopping With My Mother, Kevin Powell

The Light Inside, J. Ivy (WINNER)

When The Poems Do What They Do, Aja Monet


Best Jazz Performance

“Movement 18? (Heroes),” Jon Batiste

“Basquiat,” Lakecia Benjamin

“Vulnerable (Live),” Adam Blackstone Featuring The Baylor Project & Russell Ferranté

“But Not For Me,” Fred Hersch & Esperanza Spalding

“Tight,” Samara Joy (WINNER)


Best Jazz Vocal Album

For Ella 2, Patti Austin Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band

Alive At The Village Vanguard, Fred Hersch & Esperanza Spalding

Lean In, Gretchen Parlato & Lionel Loueke

Mélusine, Cécile McLorin Salvant

How Love Begins, Nicole Zuraitis (WINNER)


Best Jazz Instrumental Album

The Source, Kenny Barron

Phoenix, Lakecia Benjamin

Legacy: The Instrumental Jawn, Adam Blackstone

The Winds Of Change, Billy Childs (WINNER)

Dream Box, Pat Metheny


Best Large Jazz Ensemble Album

The Chick Corea Symphony Tribute – Ritmo, ADDA Simfònica, Josep Vicent, Emilio Solla

Dynamic Maximum Tension, Darcy James Argue’s Secret Society

Basie Swings The Blues, The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart (WINNER)

Olympians, Vince Mendoza & Metropole Orkest

The Charles Mingus Centennial Sessions, Mingus Big Band


Best Latin Jazz Album

Quietude, Eliane Elias

My Heart Speaks, Ivan Lins With The Tblisi Symphony Orchestra

Vox Humana, Bobby Sanabria Multiverse Big Band

Cometa, Luciana Souza & Trio Corrente

El Arte Del Bolero Vol. 2, Miguel Zenón & Luis Perdomo (WINNER)


Best Alternative Jazz Album

Love In Exile, Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily

Quality Over Opinion, Louis Cole

SuperBlue: The Iridescent Spree, Kurt Elling, Charlie Hunter, SuperBlue

Live At The Piano, Cory Henry

The Omnichord Real Book, Meshell Ndegeocello (WINNER)


Best Traditional Pop Vocal Album

To Steve With Love: Liz Callaway Celebrates Sondheim, Liz Callaway

Pieces Of Treasure, Rickie Lee Jones

Bewitched, Laufey (WINNER)

Holidays Around The World, Pentatonix

Only The Strong Survive, Bruce Springsteen

Sondheim Unplugged (The NYC Sessions), Vol. 3, (Various Artists)


Best Contemporary Instrumental Album

As We Speak, Béla Fleck, Zakir Hussain, Edgar Meyer, Featuring Rakesh Chaurasia (WINNER)

On Becoming, House Of Waters

Jazz Hands, Bob James

The Layers, Julian Lage

All One, Ben Wendel


Best Musical Theater Album

Kimberly Akimbo

Parade

Shucked

Some Like It Hot (WINNER)

Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street


Best Country Solo Performance

“In Your Love,” Tyler Childers

“Buried,” Brandy Clark

“Fast Car,” Luke Combs

“The Last Thing On My Mind,” Dolly Parton

“White Horse,” Chris Stapleton (WINNER)


Best Country Duo/Group Performance

“High Note,” Dierks Bentley Featuring Billy Strings

“Nobody’s Nobody,” Brothers Osborne

“I Remember Everything,” Zach Bryan Featuring Kacey Musgraves (WINNER)

“Kissing Your Picture (Is So Cold),” Vince Gill & Paul Franklin

“Save Me,” Jelly Roll With Lainey Wilson

“We Don’t Fight Anymore,” Carly Pearce Featuring Chris Stapleton


Best Country Song

“Buried,” Brandy Clark & Jessie Jo Dillon, songwriters (Brandy Clark)

“I Remember Everything,” Zach Bryan & Kacey Musgraves, songwriters (Zach Bryan Featuring Kacey Musgraves)

“In Your Love,” Tyler Childers & Geno Seale, songwriters (Tyler Childers)

“Last Night,” John Byron, Ashley Gorley, Jacob Kasher Hindlin & Ryan Vojtesak, songwriters (Morgan Wallen)

“White Horse,” Chris Stapleton & Dan Wilson, songwriters (Chris Stapleton) (WINNER)


Best Country Album

Rolling Up The Welcome Mat, Kelsea Ballerini

Brothers Osborne, Brothers Osborne}

Zach Bryan, Zach Bryan

Rustin’ In The Rain, Tyler Childers

Bell Bottom Country, Lainey Wilson (WINNER)


Best American Roots Performance

“Butterfly,” Jon Batiste

“Heaven Help Us All,” The Blind Boys Of Alabama

“Inventing The Wheel,” Madison Cunningham

“You Louisiana Man,” Rhiannon Giddens

“Eve Was Black,” Allison Russell (WINNER)


Best Americana Performance

“Friendship,” The Blind Boys Of Alabama

“Help Me Make It Through The Night,” Tyler Childers

“Dear Insecurity,” Brandy Clark Featuring Brandi Carlile (WINNER)

“King Of Oklahoma,” Jason Isbell And The 400 Unit

“The Returner,” Allison Russell


Best American Roots Song

“Blank Page,” Michael Trotter Jr. & Tanya Trotter, songwriters (The War And Treaty)

“California Sober,” Aaron Allen, William Apostol & Jon Weisberger, songwriters (Billy Strings Featuring Willie Nelson)

“Cast Iron Skillet,” Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell And The 400 Unit) (WINNER)

“Dear Insecurity,” Brandy Clark & Michael Pollack, songwriters (Brandy Clark Featuring Brandi Carlile)

“The Returner,” Drew Lindsay, JT Nero & Allison Russell, songwriters (Allison Russell)


Best Americana Album

Brandy Clark, Brandy Clark

The Chicago Sessions, Rodney Crowell

You’re The One, Rhiannon Giddens

Weathervanes, Jason Isbell And The 400 Unit (WINNER)

The Returner, Allison Russell


Best Bluegrass Album

Radio John: Songs of John Hartford, Sam Bush

Lovin’ Of The Game, Michael Cleveland

Mighty Poplar, Mighty Poplar

Bluegrass, Willie Nelson

Me/And/Dad, Billy Strings

City Of Gold, Molly Tuttle & Golden Highway (WINNER)


Best Traditional Blues Album

Ridin’, Eric Bibb

The Soul Side Of Sipp, Mr. Sipp

Life Don’t Miss Nobody, Tracy Nelson

Teardrops For Magic Slim Live At Rosa’s Lounge, John Primer

All My Love For You, Bobby Rush (WINNER)


Best Contemporary Blues Album

Death Wish Blues, Samantha Fish And Jesse Dayton

Healing Time, Ruthie Foster}

Live In London, Christone “Kingfish” Ingram

Blood Harmony, Larkin Poe (WINNER)

LaVette!, Bettye LaVette


Best Folk Album

Traveling Wildfire, Dom Flemon

I Only See The Moon, The Milk Carton Kids

Joni Mitchell At Newport [Live], Joni Mitchell (WINNER)

Celebrants, Nickel Creek

Jubilee, Old Crow Medicine Show

Seven Psalms, Paul Simon

Folkocracy, Rufus Wainwright


Best Regional Roots Music Album

New Beginnings, Buckwheat Zydeco Jr. & The Legendary Ils Sont Partis Band (WINNER – TIE)

Live At The 2023 New Orleans Jazz & Heritage Festival, Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers

Live: Orpheum Theater Nola, Lost Bayou Ramblers & Louisiana Philharmonic Orchestra (WINNER – TIE)

Made In New Orleans, New Breed Brass Band

Too Much To Hold, New Orleans Nightcrawlers

Live At The Maple Leaf, The Rumble Featuring Chief Joseph Boudreaux Jr.


Best Gospel Performance/Song

“God Is Good,” Stanley Brown Featuring Hezekiah Walker, Kierra Sheard & Karen Clark Sheard; Stanley Brown, Karen V Clark Sheard, Kaylah Jiavanni Harvey, Rodney Jerkins, Elyse Victoria Johnson, J Drew Sheard II, Kierra Valencia Sheard & Hezekiah Walker, songwriters

“Feel Alright (Blessed),” Erica Campbell; Erica Campbell, Warryn Campbell, Juan Winans & Marvin L. Winans, songwriters

“Lord Do It For Me (Live),” Zacardi Cortez; Marcus Calyen, Zacardi Cortez & Kerry Douglas, songwriters

“God Is,” Melvin Crispell III

“All Things,” Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter (WINNER)


Best Contemporary Christian Music Performance/Song

“Believe,” Blessing Offor; Hank Bentley & Blessing Offor, songwriters

“Firm Foundation (He Won’t) [Live],” Cody Carnes

“Thank God I Do,” Lauren Daigle; Lauren Daigle & Jason Ingram, songwriters

“Love Me Like I Am,” for KING & COUNTRY Featuring Jordin Sparks

“Your Power,” Lecrae & Tasha Cobbs Leonard; Alexandria Dollar, Jordan Dollar, Antonio Gardener, Micheal Girgenti, Lasanna “Ace” Harris, David Hein, Deandre Hunter, Dylan Hyde, Christian Louisana, Patrick Darius Mix Jr., Lecrae Moore, Justin Pelham, Jeffrey Lawrence Shannon, Allen Swoope, songwriters (WINNER)

“God Problems,” Maverick City Music, Chandler Moore & Naomi Raine; Daniel Bashta, Chris Davenport, Ryan Ellis & Naomi Raine, songwriters


Best Gospel Album

I Love You, Erica Campbell

Hymns (Live), Tasha Cobbs Leonard

The Maverick Way, Maverick City Music

My Truth, Jonathan McReynolds

All Things New: Live In Orlando, Tye Tribbett (WINNER)


Best Contemporary Christian Music Album

My Tribe, Blessing Offor

Emanuel, Da’ T.R.U.T.H.

Lauren Daigle, Lauren Daigle

Church Clothes 4, Lecrae (WINNER)

I Believe, Phil Wickham


Best Roots Gospel Album

Tribute To The King, The Blackwood Brothers Quartet

Echoes Of The South, Blind Boys Of Alabama (WINNER)

Songs That Pulled Me Through The Tough Times, Becky Isaacs Bowman

Meet Me At The Cross, Brian Free & Assurance

Shine: The Darker The Night The Brighter The Light, Gaither Vocal Band


Best Latin Pop Album

La Cuarta Hoja, Pablo Alborán

Beautiful Humans, Vol. 1, AleMor

A Ciegas, Paula Arenas}

La Neta, Pedro Capó

Don Juan, Maluma

X Mí (Vol. 1), Gaby Moreno (WINNER)


Best Música Urbana Album

SATURNO, Rauw Alejandro

MAÑANA SERÁ BONITO, Karol G (WINNER)

DATA, Tainy


Best Latin Rock or Alternative Album

MARTÍNEZ, Cabra

Leche De Tigre, Diamante Eléctrico

Vida Cotidiana, Juanes (WINNER – TIE)

De Todas Las Flores, Natalia Lafourcade (WINNER – TIE)

EADDA9223, Fito Paez


Best Música Mexicana Album (Including Tejano)

Bordado A Mano, Ana Bárbara

La Sánchez, Lila Downs

Motherflower, Flor De Toloache

Amor Como En Las Películas De Antes, Lupita Infante

GÉNESIS, Peso Pluma (WINNER)


Best Tropical Latin Album

Siembra: 45º Aniversario (En Vivo en el Coliseo de Puerto Rico, 14 de Mayo 2022), Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta (WINNER)

Voy A Ti, Luis Figueroa

Niche Sinfónico, Grupo Niche Y Orquesta Sinfónica Nacional de Colombia

VIDA, Omara Portuondo

MIMY & TONY, Tony Succar, Mimy Succar

Escalona Nunca Se Había Grabado Así, Carlos Vives


Best Global Music Performance

Shadow Forces, Arooj Aftab, Vijay Iyer & Shahzad Ismaily

Alone, Burna Boy

FEEL, Davido

Milagro Y Desastre, Silvana Estrada

Abundance In Millets, Falu & Gaurav Shah (Featuring PM Narendra Modi)

Pashto, Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia (WINNER)

Todo Colores, Ibrahim Maalouf Featuring Cimafunk & Tank And The Bangas


Best African Music Performance

“Amapiano,” ASAKE & Olamide

“City Boys,” Burna Boy

“UNAVAILABLE,” Davido Featuring Musa Keys

“Rush,” Ayra Starr

“Water,” Tyla (WINNER)


Best Global Music Album

Epifanías, Susana Baca

History, Bokanté

I Told Them…, Burna Boy

Timeless, Davido}

This Moment, Shakti (WINNER)


Best Reggae Album

Born For Greatness, Buju Banton

Simma, Beenie Man

Cali Roots Riddim 2023, Collie Buddz

No Destroyer, Burning Spear

Colors Of Royal, Julian Marley & Antaeus (WINNER)


Best New Age, Ambient, or Chant Album

Aquamarine, Kirsten Agresta-Copely

Moments Of Beauty, Omar Akram

Some Kind Of Peace (Piano Reworks), Ólafur Arnalds

Ocean Dreaming Ocean, David Darling & Hans Christian

So She Howls, Carla Patullo Featuring Tonality And The Scorchio Quartet (WINNER)


Best Children’s Music Album

Ahhhhh!, Andrew & Polly

Ancestars, Pierce Freelon & Nnenna Freelon

Hip Hope For Kids!, DJ Willy Wow!

Taste The Sky, Uncle Jumbo

We Grow Together Preschool Songs, 123 Andrés (WINNER)


Best Comedy Album

I Wish You Would, Trevor Noah

I’m An Entertainer, Wanda Sykes

Selective Outrage, Chris Rock

Someone You Love, Sarah Silverman

What’s In A Name?, Dave Chappelle (WINNER)


Best Audio Book, Narration, and Storytelling Recording

Big Tree, Meryl Streep

Boldly Go: Reflections On A Life Of Awe And Wonder, William Shatner

The Creative Act: A Way Of Being, Rick Rubin

It’s Ok To Be Angry About Capitalism, Senator Bernie Sanders

The Light We Carry: Overcoming In Uncertain Times, Michelle Obama (WINNER)


Best Compilation Soundtrack For Visual Media

AURORA (Daisy Jones & The Six)

Barbie The Album (Various Artists) (WINNER)

Black Panther: Wakanda Forever – Music From And Inspired By (Various Artists)

Guardians of the Galaxy, Vol. 3: Awesome Mix, Vol. 3 (Various Artists)

Weird: The Al Yankovic Story (Weird Al Yankovic)


Best Score Soundtrack For Visual Media (Includes Film And Television)

Barbie, Mark Ronson & Andrew Wyatt

Black Panther: Wakanda Forever, Ludwig Göransso

The Fabelmans, John Williams

Indiana Jones And The Dial Of Destiny, John William

Oppenheimer, Ludwig Göransson (WINNER)


Best Score Soundtrack for Video Games and Other Interactive Media

Call Of Duty: Modern Warfare II, Sarah Schachner

God Of War Ragnarök, Bear McCreary

Hogwarts Legacy, Peter Murray, J Scott Rakozy & Chuck E. Myers “Sea”

Star Wars Jedi: Survivor, Stephen Barton & Gordy Haab, composers (WINNER)

Stray Gods: The Roleplaying Musical, Montaigne, Tripod & Austin Wintory


Best Song Written For Visual Media

“Barbie World” [From Barbie The Album], Naija Gaston, Ephrem Louis Lopez Jr. & Onika Maraj, songwriters (Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua)

“Dance The Night” [From Barbie The Album], Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Dua Lipa)

“I’m Just Ken” [From Barbie The Album], Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Ryan Gosling)

“Lift Me Up” [From “Black Panther: Wakanda Forever – Music From And Inspired By”], Ryan Coogler, Ludwig Göransson, Robyn Fenty & Temilade Openiyi, songwriters (Rihanna)

“What Was I Made For?” [From Barbie The Album], Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish) (WINNER)


Best Music Video

“I’m Only Sleeping” (The Beatles), Em Cooper, video director; Jonathan Clyde, Sophie Hilton, Sue Loughlin & Laura Thomas, video producers (WINNER)

“In Your Love” (Tyler Childers), Bryan Schlam, video director; Kacie Barton, Silas House, Nicholas

Robespierre, Ian Thornton & Whitney Wolanin, video producers

“What Was I Made For?” (Billie Eilish) Billie Eilish, video director; Michelle An, Chelsea Dodson & David Moore, video producers}

“Count Me Out” (Kendrick Lamar), Dave Free & Kendrick Lamar, video directors; Jason Baum & Jamie Rabineau, video producers

“Rush” (Troye Sivan), Gordon Von Steiner, video director; Kelly McGee, video producer


Best Music Film

Moonage Daydream (David Bowie), Brett Morgen, video director; Brett Morgen, video producer

How I’m Feeling Now (Lewis Capaldi), Joe Pearlman, video director; Sam Bridger, Isabel Davis & Alice Rhodes, video producers (WINNER)

Live From Paris, The Big Steppers Tour (Kendrick Lamar), Mike Carson, Dave Free & Mark Ritchie, video directors; Cornell Brown, Debra Davis, Jared Heinke, Hank Neuberger & Jamie Rabineau, video producers

I Am Everything (Little Richard), Lisa Cortés, video director; Caryn Capotosto, Lisa Cortés, Robert Friedman & Liz Yale Marsh, video producers

Dear Mama (Tupac Shakur), Allen Hughes, video director; Steve Berman, Jody Gerson, Allen Hughes, John Janick, Lasse Jarvi & Charles King, video producers


Best Recording Package

The Art Of Forgetting, Caroline Rose, art director (Caroline Rose)

Cadenza 21?, Hsing-Hui Cheng, art director (Ensemble Cadenza 21?)

Electrophonic Chronic, Perry Shall, art director (The Arcs)

Gravity Falls, Iam8bit, art director (Brad Breeck)

Migration, Chang Yu Chung, Li Jheng Han & Yu Wei, art director (Leaf Yeh)

Stumpwork, Rottingdean Bazaar & Annie Collinge, art directors (Dry Cleaning) (WINNER)


Best Boxed Or Special Limited Edition Package

The Collected Works Of Neutral Milk Hotel, Jeff Mangum, Daniel Murphy & Mark Ohe, art directors (Neutral Milk Hotel)

For The Birds: The Birdsong Project, Jeri Heiden & John Heiden, art directors (Various Artists) (WINNER)

Gieo, Duy Dao, art director (Ngot)

Inside: Deluxe Box Set, Bo Burnham & Daniel Calderwood, art directors (Bo Burnham)

Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition, Masaki Koike, art director (Lou Reed)


Best Album Notes

Evenings At The Village Gate: John Coltrane With Eric Dolphy (Live) (John Coltrane & Eric Dolphy)

I Can Almost See Houston: The Complete Howdy Glenn (Howdy Glenn)

Mogadishu’s Finest: The Al Uruba Sessions (Iftin Band)

Playing For The Man At The Door: Field Recordings From The Collection Of Mack McCormick, 1958–1971 (Various Artists)

Written In Their Soul: The Stax Songwriter Demos (Various Artists) (WINNER)


Best Historical Album

Fragments – Time Out Of Mind Sessions (1996-1997): The Bootleg Series, Vol. 17 (Bob Dylan)

The Moaninest Moan Of Them All: The Jazz Saxophone of Loren McMurray, 1920-1922 Colin Hancock (Various Artists)

Playing For The Man At The Door: Field Recordings From The Collection Of Mack McCormick, 1958–1971 (Various Artists)

Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition (Lou Reed)

Written In Their Soul: The Stax Songwriter Demos (Various Artists) (WINNER)


Best Engineered Album, Non-Classical

Desire, I Want To Turn Into You (Caroline Polachek)

History (Bokanté)

JAGUAR II (Victoria Monét) (WINNER)

Multitudes (Feist)

The Record (boygenius)


Best Engineered Album, Classical

The Blue Hour (Shara Nova & A Far Cry)

Contemporary American Composers (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra) (WINNER)

Fandango (Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers, Gustavo Castillo & Los Angeles Philharmonic)

Sanlikol: A Gentleman Of Istanbul – Symphony For Strings, Percussion, Piano, Oud, Ney & Tenor (Mehmet Ali Sanlikol, George Lernis & A Far Cry)

Tchaikovsky: Symphony No. 5 & Schulhoff: Five Pieces (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)


Producer Of The Year, Classical

David Frost

Morten Lindberg

Dmitriy Lipay

Elaine Martone (WINNER)

Brian Pidgeon


Best Remixed Recording

“Alien Love Call” (Turnstile & BADBADNOTGOOD Featuring Blood Orange)

“New Gold (Dom Dolla Remix)” (Gorillaz Featuring Tame Impala & Bootie Brown)

“Reviver (Totally Enormous Extinct Dinosaurs Remix)” (Lane 8)

“Wagging Tongue (Wet Leg Remix)” (Depeche Mode) (WINNER)

“Workin’ Hard (Terry Hunter Remix)” (Mariah Carey)


Best Immersive Audio Album

Act 3 (Immersive Edition) (Ryan Ulyate)

Blue Clear Sky (George Strait)

The Diary Of Alicia Keys (Alicia Keys) (WINNER)

God Of War Ragnarök (Original Soundtrack) (Bear McCreary)

Silence Between Songs (Madison Beer)


Best Instrumental Composition

“Amerikkan Skin,: Lakecia Benjamin (Lakecia Benjamin Featuring Angela Davis)

“Can You Hear The Music,” Ludwig Göransson (Ludwig Göransson)

“Cutey And The Dragon,” Gordon Goodwin & Raymond Scott (Quartet San Francisco Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band)

“Helena’s Theme,” John Williams (John Williams) (WINNER)

“Motion,” Edgar Meyer (Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia)


Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

“Angels We Have Heard On High” (Just 6)

“Can You Hear The Music” (Ludwig Göransson)

“Folsom Prison Blues” (The String Revolution Featuring Tommy Emmanuel) (WINNER)

“I Remember Mingus” (Hilario Duran And His Latin Jazz Big Band Featuring Paquito D’Rivera)

“Paint It Black” (Wednesday Addams)


Best Arrangement, Instruments and Vocals

“April In Paris” (Patti Austin Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band)

“Com Que Voz (Live)” (Maria Mendes Featuring John Beasley & Metropole Orkest)

“Fenestra” (Cécile McLorin Salvant)

“In The Wee Small Hours Of The Morning” (säje Featuring Jacob Collier) (WINNER)

“Lush Life” (Samara Joy)


Best Orchestral Performance

“Adès: Dante” (Los Angeles Philharmonic) (WINNER)

“Bartók: Concerto For Orchestra; Four Pieces” (Netherlands Radio Philharmonic Orchestra)

“Price: Symphony No. 4; Dawson: Negro Folk Symphony” (The Philadelphia Orchestra)

“Scriabin: Symphony No. 2; The Poem Of Ecstasy” (Buffalo Philharmonic Orchestra)

“Stravinsky: The Rite Of Spring” (San Francisco Symphony)


Best Opera Recording

“Blanchard: Champion” (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus) (WINNER)

“Corigliano: The Lord Of Cries” (Boston Modern Orchestra Project & Odyssey Opera Chorus)

“Little: Black Lodge” (The Dime Museum; Isaura String Quartet)

Best Choral Performance

“Carols After A Plague” (The Crossing)

“The House Of Belonging” (Miró Quartet; Conspirare)

“Ligeti: Lux Aeterna” (San Francisco Symphony Chorus)

“Rachmaninoff: All-Night Vigil” (The Clarion Choir)

“Saariaho: Reconnaissance” (Uusinta Ensemble; Helsinki Chamber Choir) (WINNER)


Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

“American Stories,” Anthony McGill & Pacifica Quartet

“Beethoven For Three: Symphony No. 6, ‘Pastorale’ And Op. 1, No. 3,” Yo-Yo Ma, Emanuel Ax & Leonidas Kavakos

“Between Breaths,” Third Coast Percussion

“Rough Magic,” Roomful Of Teeth (WINNER)

“Uncovered, Vol. 3: Coleridge-Taylor Perkinson, William Grant Still & George Walker,” Catalyst Quartet


Best Classical Instrumental Solo

“Adams, John Luther: Darkness And Scattered Light,” Robert Black

“Akiho: Cylinders,” Andy Akiho

“The American Project,” Yuja Wang; Teddy Abrams, conductor (Louisville Orchestra) (WINNER)

“Difficult Grace,” Seth Parker Woods

“Of Love,” Curtis Stewart


Best Classical Solo Vocal Album

Because, Reginald Mobley, soloist; Baptiste Trotignon, pianist

Broken Branches, Karim Sulayman, soloist; Sean Shibe, accompanist

40@40, Laura Strickling, soloist; Daniel Schlosberg, pianist

Rising, Lawrence Brownlee, soloist; Kevin J. Miller, pianist

Walking In The Dark, Julia Bullock, soloist; Christian Reif, conductor (Philharmonia Orchestra) (WINNER)


Best Classical Compendium

Fandango

Julius Eastman, Vol. 3: If You’re So Smart, Why Aren’t You Rich?

Mazzoli: Dark With Excessive Bright

Passion For Bach And Coltrane (WINNER)

Sardinia

Sculptures

Zodiac Suite


Best Contemporary Classical Composition

“Adès: Dante”

“Akiho: In That Space, At That Time”

“Brittelle: Psychedelics”

“Mazzoli: Dark With Excessive Bright”

“Montgomery: Rounds” (WINNER)

12 views0 comments

Comments


bottom of page