top of page

75th Annual Emmy Awards: Full Winner's List




A huge congrats to all the big winners at last night's 2023/24 Primetime Emmy awards.


via: Variety


Three shows dominated the 2023 Emmy Awards on Monday night: “Succession,” “The Bear” and “Beef.” Each show nearly swept its respective category in the drama, comedy and limited series races. “Succession” and “The Bear” tied with a leading six wins each, and “Beef” followed closely with five trophies.


Hosted by Anthony Anderson, the 75th Emmy Awards on Fox provided multiple tributes to hit shows of the past, as well as the present. The casts of series like “Cheers,” “The Sopranos,” “Ally McBeal,” “Martin” and more reunited for the night, while former cast members of show’s like “Grey’s Anatomy” and the ever-Emmy-ignored comedy “It’s Always Sunny in Philadelphia” took the stage to present awards.


The audience in attendance also gave plenty of love to presenter and nominee Christina Applegate, who previously stated she is all but done with on-camera work due to multiple sclerosis. The crowd also got to its feet for Niecy Nash-Betts during her acceptance speech for her work in “Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story.”






“Succession” won outstanding drama series, and stars Kieran Culkin (lead actor in a drama), Sarah Snook (lead actress in a drama) and Matthew Macfadyen (supporting actor in a drama) each won awards. Writer and creator Jesse Armstrong and director Mark Mylod each won for the “Connor’s Wedding” episode, in which Waystar Royco CEO Logan Roy dies. The show also won outstanding drama series.


“The Bear” won outstanding comedy for its first season, with Jeremy Allen White (lead actor in a comedy), Ayo Edebiri (lead actress in a comedy) and Ebon Moss-Bachrach (supporting actor in a comedy) took home prizes. Creator Christopher Storer also won for writing and directing.


“Beef” won outstanding limited series. Its stars Steven Yeun (lead actor) and Ali Wong (lead actress) won awards, plus creator Lee Sung Jin earned honors for writing and directing.


HBO led the way among all networks with a trio of hit shows, “Succession,” “The Last of Us” and “The White Lotus.” The final season of the Roy family drama topped all shows with 27 nods, followed by HBO’s adaptation of the popular zombie apocalypse video game with 24 nominations and Season 2 of Mike White’s vacation nightmare series with 23 nods.


The comedy category was led by Apple’s supposedly final season of “Ted Lasso,” which earned 21 nominations. Netflix’s “Dahmer — Monster: The Jeffrey Dahmer Story” tops the limited or anthology series categories with 13 nods.


See Monday night’s winners below...




Outstanding supporting actress in a comedy series


  • Ayo Edibiri, "The Bear" — Winner

  • Alex Borstein, "The Marvelous Mrs. Maisel"

  • Janelle James, "Abbott Elementary"

  • Sheryl Lee Ralph, "Abbott Elementary"

  • Juno Temple, "Ted Lasso"

  • Hannah Waddingham, "Ted Lasso"

  • Jessica Williams, "Shrinking"

Outstanding lead actress in a comedy series


  • Quinta Brunson, "Abbott Elementary" — Winner

  • Christina Applegate, "Dead to Me"

  • Rachel Brosnahan, "The Marvelous Mrs. Maisel"

  • Natasha Lyonne, "Poker Face"

  • Jenna Ortega, "Wednesday"

Outstanding supporting actress in a drama series


  • Jennifer Coolidge, "The White Lotus" — Winner

  • Elizabeth Debicki, "The Crown"

  • Meghann Fahy, "The White Lotus"

  • Sabrina Impacciatore, "The White Lotus"

  • Aubrey Plaza, "The White Lotus"

  • Rhea Seehorn, "Better Call Saul"

  • J. Smith-Cameron, "Succession"

  • Simona Tabasco, "The White Lotus"

Outstanding supporting actor in a drama series


  • Matthew Macfayden, "Succession" — Winner

  • F. Murray Abraham, "The White Lotus"

  • Nicholas Braun, "Succession"

  • Michael Imperioli, "The White Lotus"

  • Theo James, "The White Lotus"

  • Alan Ruck, "Succession"

  • Will Sharpe, "The White Lotus"

  • Alexander Skarsgård, "Succession"

Outstanding supporting actor in a comedy series


  • Ebon Moss-Bachrach, "The Bear" — Winner

  • Anthony Carrigan, "Barry"

  • Phil Dunster, "Ted Lasso"

  • Brett Goldstein, "Ted Lasso"

  • James Marsden, "Jury Duty"

  • Tyler James Williams, "Abbott Elementary"

  • Henry Winkler, "Barry"

Outstanding lead actor in a comedy series


  • Jeremy Allen White, "The Bear" — Winner

  • Bill Hader "Barry"

  • Jason Segel, "Shrinking"

  • Martin Short, "Only Murders in the Building"

  • Jason Sudeikis, "Ted Lasso"

Outstanding scripted variety series


  • "Last Week Tonight with John Oliver" — Winner

  • "A Black Lady Sketch Show"

  • "Saturday Night Live" 

Outstanding supporting actress in a limited or anthology series or movie


  • Niecy Nash-Betts, "Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story" — Winner

  • Annaleigh Ashford, "Welcome To Chippendales"

  • Maria Bello, "Beef"

  • Claire Danes, "Fleishman Is In Trouble"

  • Juliette Lewis, "Welcome To Chippendales"

  • Camila Morrone, "Daisy Jones & The Six"

Outstanding directing for a comedy series


  • Christopher Storer, "The Bear" — Winner

  • Bill Hader, "Barry"

  • Amy Sherman-Palladino, "The Marvelous Mrs. Maisel"

  • Mary Lou Belli, "The Ms. Pat Show"

  • Declan Lowney, "Ted Lasso"

  • Tim Burton, "Wednesday"  

Outstanding writing for a comedy series


  • Christopher Storer, "The Bear" — Winner

  • Bill Hader, "Barry"

  • Mekki Leeper, "Jury Duty"

  • John Hoffman, Matteo Borghese and Rob Turbovsky, "Only Murders in the Building"

  • Chris Kelly and Sarah Schneider, "The Other Two"

  • Brendan Hunt, Joe Kelly and Jason Sudeikis, "Ted Lasso"  





Outstanding reality competition program


  • "RuPaul's Drag Race" — Winner

  • "The Amazing Race"

  • "Survivor"

  • "Top Chef"

  • "The Voice"

Outstanding writing for a variety series


  • "Last Week Tonight with John Oliver" — Winner

  • "The Daily Show with Trevor Noah"

  • "Late Night with Seth Meyers"

  • "The Late Show with Stephen Colbert"

  • "Saturday Night Live"

Outstanding variety talk series


  • "The Daily Show with Trevor Noah" — Winner

  • "Jimmy Kimmel Live!"

  • "Late Night with Seth Meyers"

  • "The Late Show with Stephen Colbert"

  • "The Problem with Jon Stewart"

Outstanding directing for a limited or anthology series or movie


  • Lee Sung Jin, "Beef" — Winner

  • Jake Schreier, "Beef"

  • Carl Franklin, "Dahmer: Monster - The Jeffrey Dahmer Story"

  • Paris Barclay, "Dahmer: Monster - The Jeffrey Dahmer Story"

  • Jonathan Dayton and Valerie Faris, "Fleishman is in Trouble"

  • Dan Trachtenberg, "Prey"

Outstanding supporting actor in a limited or anthology series or movie


  • Paul Walter Hauser, "Black Bird" — Winner

  • Murray Bartlett, "Welcome To Chippendales"

  • Richard Jenkins, "Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story"

  • Joseph Lee, "Beef"

  • Ray Liotta, "Black Bird"

  • Young Mazino, "Beef"

  • Jesse Plemons, "Love & Death"

Outstanding writing for a drama series


  • Jesse Armstrong, "Succession" — Winner

  • Beau Willimon, "Andor"

  • Sharon Horgan, Dave Finkel and Brett Baer, "Bad Sisters"

  • Gordon Smith, "Better Call Saul"

  • Peter Gould, "Better Call Saul"

  • Craig Mazin, "The Last of Us"

  • Mike White, "The White Lotus"

Outstanding writing for a limited or anthology series or movie


  • Lee Sung Jin, "Beef" — Winner

  • Joel Kim Booster, "Fire Island"

  • Taffy Brodesser-Akner, "Fleishman is in Trouble"

  • Patrick Aison and Dan Trachtenberg, "Prey"

  • Janine Nabers and Donald Glover, "Swarm"

  • Al Yankovic and Eric Appel, "Weird: The Al Yankovic Story"

Outstanding directing for a drama series


  • Mark Mylod, "Succession" — Winner

  • Benjamon Caron, "Andor"

  • Dearbhla Walsh, "Bad Sisters"

  • Peter Hoar, "The Last of Us"

  • Andrij Parekh, "Succession"

  • Lorene Scafaria, "Succession"

  • Mike White, "The White Lotus"

Outstanding variety special (live)


  • "Elton John Live: Farewell From Dodger Stadium" — Winner

  • "The Apple Music Super Bowl LVII Halftime Show Starring Rihanna"

  • "Chris Rock: Selective Outrage"

  • "The Oscars"

  • "75th Annual Tony Awards"





Outstanding lead actor in a limited or anthology series or movie


  • Steven Yeun, "Beef" — Winner

  • Taron Egerton, "Black Bird"

  • Kumail Nanjiani, "Welcome To Chippendales"

  • Evan Peters, "Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story"

  • Daniel Radcliffe, "Weird: The Al Yankovic Story"

  • Michael Shannon, "George & Tammy"

Outstanding lead actress in a limited or anthology series or movie


  • Ali Wong, "Beef" — Winner

  • Lizzie Caplan, "Fleishman Is In Trouble"

  • Jessica Chastain, "George & Tammy"

  • Dominique Fishback, "Swarm"

  • Katherine Hahn, "Tiny Beautiful Things"

  • Riley Keogh, "Daisy Jones & the Six"

Outstanding limited or anthology series


  • "Beef" — Winner

  • "Dahmer - Monster: The Jeffrey Dahmer Story"

  • "Daisy Jones & the Six"

  • "Fleishman Is in Trouble"

  • "Obi-Wan Kenobi"





Outstanding lead actor in a drama series


  • Kieran Culkin, "Succession" — Winner

  • Jeff Bridges, "The Old Man"

  • Brian Cox, "Succession"

  • Bob Odenkirk, "Better Call Saul"

  • Pedro Pascal, "The Last Of Us"

  • Jeremy Strong, "Succession"

Outstanding lead actress in a drama series


  • Sarah Snook, "Succession" — Winner

  • Sharon Horgan, "Bad Sisters"

  • Melanie Lynskey, "Yellowjackets"

  • Elisabeth Moss, "The Handmaid's Tale"

  • Bella Ramsey, "The Last Of Us"

  • Keri Russell, "The Diplomat"

Outstanding comedy series


  • "The Bear" — Winner

  • "Abbott Elementary"

  • "Barry"

  • "Jury Duty"

  • "The Marvelous Mrs. Maisel"

  • "Only Murders in the Building"

  • "Ted Lasso"

  • "Wednesday"

Outstanding drama series


  • "Succession" — Winner

  • "Andor"

  • "Better Call Saul"

  • "The Crown"

  • "House of the Dragon"

  • "The Last Of Us"

  • "The White Lotus"

  • "Yellowjackets"

The Emmy Awards in Creative Arts categories were awarded at a separate ceremony on Jan. 7; see the complete list of those winners here.




3 views0 comments

Comentários


bottom of page